Служба охорони праці інформує

Пам’ятка

щодо дій учасників освітнього процесу у разі загрози виникнення

надзвичайної ситуації воєнного характеру

 

ВИДИ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

Надзвичайна ситуація – це порушення нормальних  умов життя та діяльності людей на окремій території чи об’єкті, що  призвело  (може  призвести)  до  виникнення  великої кількості  постраждалих,  загрози  життю  та  здоров’ю  людей,  їх загибелі,  значних  матеріальних  втрат,  а  також до неможливості проживання  населення  на  території  чи  об’єкті,   ведення   там господарської діяльності.

Види надзвичайних ситуацій розрізняють за їхнім характером: техногенні, природні,  соціальні та воєнні.

Надзвичайна ситуація    воєнного    характеру   – виникає через застосування звичайної  зброї  або  зброї  масового  ураження,  під  час  якого виникають вторинні чинники ураження населення.

Існують такі рівні надзвичайних ситуацій: державний, регіональний,  місцевий, об’єктовий.

ДІЇ У РАЗІ ТЕРОРИСТИЧНОГО АКТУ

Законодавство визначає тероризм як суспільно небезпечну діяльність, яка полягає у свідомому, цілеспрямованому застосуванні насильства шляхом захоплення заручників, підпалів, убивств, тортур, залякування населення та органів влади або вчинення інших посягань на життя чи здоров’я ні в чому не винних людей чи погрози вчинення злочинних дій, щоб досягнути  злочинних цілей.

Основні заходи щодо запобігання можливого терористичного акту:

  • не торкайтеся у транспорті, житлових та громадських приміщеннях або на вулиці нічийних пакетів (сумок), не підпускайте до них інших. Повідомте про знахідку працівника поліції;
  • у присутності терористів не виказуйте своє невдоволення, утримайтеся від різких рухів, лементу  й стогонів;
  • при погрозі застосування терористами зброї лягайте на живіт, захищаючи голову руками, якомога далі від вікон, засклених дверей, проходів, сходів;
  • використайте будь-яку можливість для порятунку;
  • якщо відбувся вибух – вживайте заходів щодо недопущення пожежі та паніки, надайте долікарську допомогу постраждалим;
  • намагайтеся запам’ятати прикмети підозрілих людей і повідомте їх прибулим співробітникам спецслужб.

    ЯК ОБРАТИ ПРАВИЛЬНІ ДІЇ У РАЗІ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

ДІЇ У РАЗІ ЗАХОПЛЕННЯ БУДІВЛІ

Якщо ви опинились у будинку (приміщенні,  території), захопленому терористами, але не були ними знайдені.

У такій ситуації необхідно:

  • зберігати спокій    та   намагатись   уникнути   контакту   з терористами;
  • якомога тихіше повідомити правоохоронні   органи   про терористичну атаку, а також про своє місцеперебування;
  • не наближатися до дверей та вікон;
  • чітко виконувати інструкції та команди правоохоронців;
  • сховати свої документи та візитні картки.

Пам’ятайте, що     одразу     після    вашого    повідомлення антитерористичними підрозділами буде вжито вичерпних  заходів  для збереження вашого життя та здоров’я.

ЕВАКУАЦІЯ З БУДІВЛІ

Евакуація з будівлі необхідна не лише під час пожежі, а й землетрусів, повеней та інших надзвичайних ситуацій, якщо будівля закладу освіти є небезпечною для людей, які там перебувають.

Правила пожежної безпеки визначають, що під час проведення евакуації та гасіння пожежі необхідно:

  • вийти з будівлі, використовуючи евакуаційні шляхи та виходи до безпечної зони у найкоротший строк;
  • ліквідувати умови, які сприяють виникненню паніки;
  • щоб запобігти поширенню вогню, диму, слід утримуватися від відчинення вікон і дверей, а також – від розбивання скла;
  • візьміть з собою шкільний аварійний набір (тривожну валізу):
  • Перевірте безпечність маршруту для евакуації;
  • Допоможіть дітям з інвалідністю та маленьким дітям.Здобувачі освіти повинні дотримуватись усіх вказівок педагогів та, у разі потреби, на прохання дорослих, допомогти іншим дітям евакуюватися. При прибутті до безпечної зони, не розходитися і залишатися разом із класом.

    ДІЇ У РАЗІ АНТИТЕРОРИСТИЧНОЇ ОПЕРАЦІЇ (ПОСТРІЛИ, ВИБУХИ)

    У разі проведення антитерористичної операції рекомендують:

    • лягти на підлогу обличчям вниз,  поклавши  руки  долонями  на потилицю;
    • чітко виконувати  команди  співробітників  антитерористичного підрозділу уникаючи різких рухів.

     

    ДІЇ У РАЗІ ПЕРЕСТРІЛКИ

    • якщо стрілянина застала вас на вулиці, відразу ж ляжте й озирніться, виберіть найближче укриття й проберіться до нього, не піднімаючись у повний зріст. Укриттям можуть служити виступи будинків, пам’ятники, бетонні стовпи або бордюри, канави. Пам’ятайте, що автомобіль – не найкращий захист, тому що його метал тонкий, а пальне – вибухонебезпечне. За першої нагоди сховайтеся у під’їзді будинку, підземному переході, дочекайтеся закінчення перестрілки;
    • проводьте заходи для порятунку дітей, за необхідності прикрийте їх своїм тілом. За можливості повідомте про інцидент співробітників поліції;
    • якщо в ході перестрілки ви перебуваєте у будинку, – укрийтеся у ванній кімнаті й ляжте на підлогу, тому що перебувати у кімнаті небезпечно через можливість рикошету. Перебуваючи в укритті, стежте за можливим початком пожежі. Якщо пожежа почалася, а стрілянина не припинилася, залиште квартиру й сховайтеся в під’їзді, далі від вікон.

    ДІЇ У РАЗІ ЗАХОПЛЕННЯ ТРАНСПОРТУ

    • якщо ви знаходитеся в захопленому літаку, автобусі – не привертайте до себе уваги терористів. Огляньте салон, визначте місця можливого укриття на випадок стрілянини;
    • заспокойтеся, спробуйте відволіктися від того, що відбувається,
    • зніміть ювелірні прикраси;
    • не дивіться в очі терористам, не пересувайтеся по салону та не відкривайте сумки без їхнього дозволу;
    • не реагуйте на провокаційну або зухвалу поведінку;
    • якщо представники влади почнуть спробу штурму, – лягайте на підлогу між кріслами й залишайтеся там до закінчення штурму;
    • після звільнення – негайно залиште літак (автобус), тому що не виключена можливість його замінування терористами й вибуху парів бензину.

    ДІЇ У РАЗІ ТЕЛЕФОННОГО ТЕРОРИЗМУ

    • подзвоніть з іншого телефону (іншого мобільного чи від сусідів) оператору телефонного зв’язку (мобільного чи стаціонарного) і скажіть причину дзвінка, своє прізвище, адресу та номер свого телефону;
    • намагайтеся затягнути розмову та записати її на диктофон чи дайте послухати свідкам (сусідам);
    • одночасно, з розмовою і записом на диктофон, друга людина дзвонить з іншого телефону на вузол зв`язку, а потім у поліцію за телефоном 102 для термінового затримання того, хто телефонував;
    • напишіть заяву начальнику відділення поліції, на території якого ви проживаєте, для прийняття необхідних заходів;
    • поліція, за запитом на вузол зв`язку, отримає номер телефону, адресу, прізвище того, хто дзвонив, і буде вживати необхідних заходів.

    ДІЇ У РАЗІ ПОЖЕЖІ

    Правилами пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, затверджених наказом Міністерства освіти і науки від 15.08.2016 р.  № 974 визначається порядок дій у разі виникнення пожежі.

    При виявленні пожежі або її ознак (задимлення, запах горіння або тління різних матеріалів, різке підвищення температури в приміщенні тощо), необхідно:

    • негайно повідомити про це за телефоном до найближчого пожежно-рятувального підрозділу (чітко вказати місце виникнення пожежі);
    • залучити систему оповіщення людей про пожежу;
    • вимкнення електроустановок;
    • розпочати самому і залучити інших осіб до евакуації людей з будівлі до безпечного місця згідно з планом евакуації;
    • сповістити про пожежу керівника закладу та установи або особу, що його заміщує;
    • організувати зустріч пожежно-рятувальних підрозділів, вжити заходів щодо гасіння пожежі наявними в закладі та установі засобами пожежогасіння.

    Керуватись інструкцією закладу, що містить порядок дій у разі виникнення пожежі.

    Дії у випадку загрози виникнення хімічної небезпеки:
    – Сирени і переривчасті гудки підприємств – це сигнал “Увага всім”. Негайно ввімкніть приймач радіотрансляційної мережі або телевізор. Уважно слухайте інформацію про надзвичайну ситуацію та порядок дій.
     Виконайте заходи щодо зменшення проникнення отруйних речовин у будівлю (будинок): щільно зачиніть вікна та двері, щілини заклейте.
     Підготуйте запас питної води. Підготуйтеся до можливої евакуації.  Перед виходом з будівлі вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, візьміть підготовлені речі, одягніть засоби захисту.

    Дії у випадку раптового виникнення хімічної небезпеки:
    – Уникайте паніки. З отриманням повідомлення (по радіо або іншим засобам оповіщення) про викид (розлив) в атмосферу НХР та про небезпеку хімічного зараження, виконайте передбачені заходи.
    – Надягніть засоби індивідуального захисту органів дихання та найпростіші засоби захисту шкіри.
    – По можливості негайно залиште зону хімічного забруднення.
    – Якщо засобів індивідуального захисту немає і вийти з району аварії неможливо, залишайтесь у приміщенні і негайно та надійно герметизуйте його! Зменшіть можливість проникнення НХР (парів, аерозолів) у приміщення: щільно зачиніть вікна та двері, димоходи, вентиляційні люки, щілини в рамах вікон та дверей заклейте, вимкніть джерела газо-, електропостачання та загасіть вогонь у печах. Чекайте повідомлень від органів влади з питань надзвичайних ситуацій за допомогою засобів зв’язку.
    – Знайте, що уражаюча дія конкретної НХР на людину залежить від її концентрації у повітрі та тривалості, тому, якщо немає можливості покинути небезпечну зону, не панікуйте і продовжуйте вживати заходи безпеки.
    – Виходьте із зони хімічного зараження в бік, перпендикулярний напрямку вітру, та обходьте тунелі, яри, лощини – в низинах може бути висока концентрація НХР.
    – При підозрі на ураження НХР уникайте будь-яких фізичних навантажень, необхідно пити велику кількість рідини (чай, молоко, сік, воду) та звернутися до медичного закладу.
    – Вийшовши із зони зараження, зніміть верхній одяг, ретельно вимийте очі, ніс та рот, по можливості прийміть душ.
    Ознаки отруєння хлором:
    під час вдихання парів хлору виникає ураження легень, яке супроводжується набряком киснево-поглинальних альвеол, які під час кашлю можуть розірватися з виділенням мокроти з кров’ю, внаслідок чого людина гине від нестачі кисню.

    Перша допомога при отруєнні хлором:
    одягніть протигаз і виведіть ураженого на свіже повітря. Робити штучне дихання не можна, необхідно у важких випадках застосувати кисневу інгаляцію. Слід забезпечити повний спокій. Для зменшення подразнення − вдихання парів нашатирного спирту, промивання очей, рота, носа 2%-м розчином харчової соди.

    Дії в осередку зараження:
    – Заплющити очі та затамувати дихання.
    – Закутатися у верхній одяг і дихати крізь нього (можна змочити водою).
    – Не бігти.
    – Спробувати визначити напрямок вітру.
    – Виходити з зони зараження в бік, який перпендикулярний вітру.
    – За неможливості вийти, спробувати залізти на високий предмет (стовп, драбину тощо), оскільки хлор стелиться знизу над землею.

    При виявленні будь-якого виду зараження − негайно дзвоніть за телефоном 101.
    При отруєнні хлором – негайно вийти із зони зараження.
    При зупинці дихання – зробити штучне дихання. Шкіру, рот, ніс промити 2%-м розчином питної соди або водою.

    Аміак
    У випадку розливу рідкого аміаку і його концентрованих розчинів не можна доторкатися до розлитої рідини.
    Ознаки отруєння аміаком:
    – нежить, кашель, важке дихання, задуха;
    – підвищене серцебиття, порушена частота пульсу;
    – при контакті з рідким аміаком виникає обмороження, можливий опік з пухирями, виразки.

    Перша допомога при отруєнні аміаком:
    – одягніть протигаз і виведіть ураженого на свіже повітря;
    – дайте подихати зволоженим повітрям (теплими водяними парами 10%-ного розчину ментолу в хлороформі);
    – вживати  тепле молоко з  харчовою содою;
    – при задусі необхідний кисень;
    – при спазмі голосових щілин забезпечте тепло на ділянку шиї.

    – при зупинці дихання проведіть серцево-легеневу реанімацію;
    – при потраплянні в очі − промийте водою або 0,5-1%-ним розчином квасців, вазеліновою або оливковою олією;
    – при уражені шкіри − обмийте чистою водою, зробіть примочки з 5%-ного розчину оцтової, лимонної або соляної кислоти.