Тісто – чудовий матеріал для мистецтва і українці здавна цим користуються.
Мистецтво ліплення із солоного тіста не випадково називається тісто пластикою або біокерамікою. Борошно й сіль – це природні , екологічно безпечні продукти. При їх поєднанні утворюється чудовий матеріал для ліплення й моделювання Тісто – чудовий пластичний матеріал для ліплення різних фігур і композицій : ніжне , м’яке на відміну від звичайного пластиліну , не бруднить руки. При правильному замісі не кришиться, не тріскається, зберігається досить тривалий час . Але слід відмітити , що тісто – матеріал достатньо крихкий при недбалому використані.
Керівник гуртка «Солоне тісто» Шпилька Ірина Іванівна
З тістом легше працювати , ніж з глиною. Воно дуже піддатливе, м’яке і є набагато більше можливостей з нього зробити цікаве, ніж з глини. З ним працюєш і душа радується. Найважливіше в такій роботі – задум, сам процес творіння. А втілювати задумане набагато легше.
Здавна відомі пластичні властивості солоного тіста. Наші прабабусі ліпили з нього фігурки різних птахів та тварин, так званих жайворонків, якими зустрічали весну, бублички, пряникові «козлики», яких дарували своїм друзям і родичам на Новий рік і на Різдво та на день народження на знак любові та поваги. Вироби із тіста використовували як дитячі іграшки.
Але перш ніж перетворитись на дитячі іграшки, фігурки із тіста мали обрядове значення. Здавна відомі обряди , пов’язані із зерном і хлібом, традиційні для народів України, Росії , Білорусії.
В Україні такі вироби із тіста виготовляли не лише для весняних обрядів, але і для зимових свят, а також для весіль. Фігурки дарували разом із побажанням здоров’я, благополуччя , достатку й удачі.
Мистецтво виготовлення виробів із тіста не вмерло і сьогодні , а сувеніри , зроблені своїми руками . користуються великим попитом. Це гарний подарунок до будь – якого торжества і свята. Ліпкою із задоволенням займаються діти , дорослі.
Із солоного тіста можна виготовити прості фігурки і вироби, наприклад : листочки, грибочки, яблучка, а також досить складні варіанти – дерева, фігурки тварин і людей, різні багатопланові композиції.
Характерною особливістю при роботі з цим матеріалом є те , що в процесі роботи не потрібно ніяких спеціальних інструментів і приладів. Краще за все ліпити руками або використовувати примітивні інструменти, які завжди під рукою. Необхідно відмітити , що вироби з солоного тіста мають деяку важковаговість , що не дозволяє робити композиції великих розмірів. Тому об’ємні композиції і панно не повинні бути дуже великими.
Може завдяки простоті й дешевині виготовлення, а може через пластичність матеріалу. Іграшки, картини, свічники, рамки – що тільки не виходить із солоного тіста. Та й до того ж часом спільна творчість, а зовсім не чергова куплена іграшка зближає нас із дитиною, залишаючи в душах обох незабутне враження про дитинство.
Дітям дуже корисне це заняття, адже воно розвиває фантазію, знімає надлишкову емоційну напругу, вчить посидючості та відповідальності. Розвивається моторика пальчиків, покращується робота всіх органів дитини і самопочуття вцілому.
У маленьких дітей розвиток мови прямо залежить від дрібної моторики рук. От і виходить, що ліплення – це не тільки цікаво, але й корисно. Крім того, після подібних занять дитині буде простіше подолати з ручкою або олівцем, а значить можна уникнути зайвих сліз і переживань при підготовці до школи. До того ж , солоне тісто несе в собі масу позитивної енергетики. А ручна робота – це духовна робота, вона цінувалась у всі часи.
{phocagallery view=category|categoryid=4| limitstart=0|limitcount=31|detail=5|displayname=0| displaydetail=0|displaydownload=0|imageshadow=shadow1|displaybuttons=0}